Robimy zapasy, czytamy książki, rozważamy co zrobią politycy a czy zastanawiamy się jak będzie wyglądało nasze życie na starość?

LINK DO KSIĄŻKI FINANSOWY NINJA

Może powinniśmy zacząć od początku.
Finanse domowe.
Jak wielu z nas nie ogarnia przychodów i wydatków? Nie prowadzi budżetu domowego?
No właśnie nie wiemy gdzie i na co uciekają nam pieniądze.
Temat jest wstydliwy bo mało który rodzic wychowany w komunie i zindoktrynowany że kapitaliści wysysają krew tej ziemi, zwracał uwagę na edukowanie nas w temacie finansów. Jak sobie z nimi radzić i by w ogóle o nich myśleć jako ważna dziedzina życia.
Ile czasu poświęcamy na wybór nowego samochodu czy telefonu a ile na sprawy o wiele ważniejsze jak emerytura, na którą nie będzie można liczyć od państwa.
Zobaczmy gdzie uciekają nam pieniądze. Mozę są to nieużywane abonamenty, usługi, karty członkowskie.
A może zwyczajnie korzystamy z rzeczy których nie potrzebujemy a generują nam one koszta lub absorbują uwagę :shock:

I w tym miejscy polecił bym Wam książkę pt. „Finansowy Ninja” Michała Szafrańskiego https://youtu.be/GWJtyMg19Io
A gdy będziemy mieli opanowany budżet domowy warto skupić się na zwiększaniu dochodów ale do tego nie ma jednej książki :lol:
To dziesiątki blogów i kanałów na YT. Nasze porażki, sukcesy i wyciąganie z nich wniosków i tak w kółko. Po za tym każdy z nas ma inne predyspozycje czy dziedziny w których chce działać.

Gdy zauważymy przyrost funduszy będziemy mogli edukować się z zakresu inwestowania tych nadwyżek a pomocna po za blogami, kanałami na YT i specjalistycznymi szkoleniami będzie książka Treadera21 którą ostatnio napisał pt. „Inteligentny Inwestor XXI wieku” https://www.inteligentnyinwestor.pl/

Żeby myśleć 20-30 lat do przodu dobrze by było mieć solidne fundamenty uwzględniające zmieniającą się sytuacje zarówno naszą jak i świata w około.
Możemy nabywać nieruchomośći, akcje, obligacje, metale, etfy, kryptowaluty, waluty fiducjarne ale jak rozporządzać tymi aktywami bez podstawowej wiedzy? no właśnie…

Niektórzy z nas myślą że nie dożyją starości. Może tak być. Ale niech pomyślą co zrobią jeżeli jednak się mylą i starcze niedołęstwo ich dopadnie.
Miło by było zostawić coś po sobie na tym świecie chociaż dla swoich dzieci lub wnuków. Jak o wiele łatwiej im by się żyło gdyby po za dobrą praktyczną edukacją z różnych dziedzin dostali coś na start. Coś czego wielu z nas nie dostało :)